Rozlicz PIT 2022 z platformy Mintos

Mintos

Jak to działa?

Wygeneruj na platformie Mintos wyciąg z konta. Osobno dla każdej waluty

Link do wyciągu w Mintos

Uwzględnij wszystkie waluty, w których podjąłeś inwestycje na dany rok, w tym także te, które służyły ci jedynie do konwersji waluty (np. z PLN). Wyciąg generujesz od początku (1 stycznia) do końca (31 grudzien) roku:

Zapisz wyciągi z Mintos w formie xslx

Link znajdziesz na pod podsumowaniem.

Wrzuć wyciągi do systemu Rozlicz Inwestycje

System automatycznie przeliczy waluty na dany dzień. Dodatkowo obniży przychód z dodatkowe opłaty (np. opłaty konwersji walut czy opłatę za korzystanie z rynku wtórnego) oraz podatek u źródła pobierany przy inwestycji w Noty.

Formularz poniżej 👇

Pobierz arkusz kalkulacyjny z wyliczonym podatkiem

Zgodnie z analizą w artykule WF do obliczeń został zastosowany podatek 19%.

Szczegółowe obliczenia znajdziesz w dodatkowym arkuszu Excela.


Start

Wyślij pliki z wyciągami dla poszczególnych walut

FAQ

  1. Przede wszystkim odsetki.
  2. Do obniżenia dochodu system dodatkowo uwzględnia poniesione koszty, takie jak: opłaty za przewalutowanie, czy korzystanie z rynku wtórnego w ramach systemu Mintos
  3. Do obniżenia podatku system uwzględnia podatek u źródła dla Noty, pobierany przez Mintos

Tak! Jeśli wybierzesz opcję w formularzu, system dodatkowo obniży wyliczony podatek dochodowy o zapłacony już „podatek u źródła”. Zgodnie z artykułem w bazie wiedzy Mintosa

Nic nie musisz 😉, ale jeśli rozliczasz się w Polsce, to urząd skarbowy może się upomnieć o należny podatek. W przypadku przychodów w innej walucie pojawia się utrudnienie z poprawnym wyliczeniem podatku. Zgodnie z aktualnie obowiązującą wykładnią prawa, przeliczenia na złotówki robisz na dzień jego osiągnięcia.

Innymi słowy, dochód w walutach obcych przelicza się według kursu średniego, ogłaszanego przez NBP na dzień przed osiągnięciem tego dochodu.

Odsetki zwracane przez system są na bieżąco, kurs także nie jest stały. Inną wartość w złotych mają twoje odsetki w chwili płatności, a inną na koniec roku.

Nie. Aby nie generować dodatkowych kosztów infrastruktury, wszystko wyliczane i zwracane jest w locie.

Nie, mechanizm jest udostępniony całkowicie za darmo. Dlaczego?

Sam inwestuje w rynek P2P i potrzebowałem narzędzia do wyliczenia podatku. Wierzę, że dobrze rzeczy wracają, a jak ktoś dodatkowo może skorzystać z mojego, tym lepiej!

Poleć aplikację znajomym, wpadnij na zaprzyjazniony blog o inwestycjach P2P https://wolnyfinansowo.pl/ oraz promuj budowanie świadomości finansowej 💰


📋 Powyższe informacje i wyliczenia systemu mają charakter informacyjny i nie stanowią wiążącej wykładni prawa!